TRENUTNO V ETRU
POSLUŠAJ V ŽIVO
GLEJ V ŽIVO
SPORED

2:46

KOKOLO

MAGAZIN

2:41

I JUST CALLED TO SAY I LOVE YOU

STEVIE WONDER

2:37

SVE MIJENJA SE

BORIS NOVKOVIC

2:33

ROMEO IN JULIJA 2021

FLIRRT

2:31

LUCIJA

MARINO

2:25

JOS 5 MINUTA

E.T.

Tony Carter

Če bomo kdaj utihnili...

…ne bo lepo. Radio. Komu se zahvaliti, da ga imamo? Tehnične osnove radia je razvil in patentiral konec 19. stoletja že »naš« Nikola Tesla. Na žalost so bile njegove dokumentacije in vse naprave uničene v požaru leta 1895 in šele leta 1943, po njegovi smrti, je Vrhovno patentno sodišče ZDA popravilo krivico ter priznalo, da je Tesla pravi izumitelj radia. Škotski fizik James Clerk Maxwell je leta 1864 predvidel obstoj elektromagnetnih valov, ki potujejo s svetlobno hitrostjo. Heinrich Rudolf Hertz je leta 1888 s poskusi potrdil Maxwellovo teorijo.

In nato uradno priznani ata radia, zahodni sosed, Italijan Guglielmo Marconi, ki je prav to odkritje uporabil za komunikacije. Leta 1896 je v Združenem kraljestvu pošiljal in sprejemal radijski signal na razdalji 70 km. Leta 1902 je iz Cornwalla v Veliki Britaniji poslal v Novo Fundlandijo (Kanada) črko »S« v Morsejevi abecedi. Uporabil je antene z dvema 60 m visokima stolpoma. Marconi se je ukvarjal predvsem s prenosom telegrafskega signala (Morsejeva abeceda), saj prvi oddajniki z iskriščem niso bili primerni za prenos zvoka.

Na začetku 20. stoletja je Reginald Aubrey Fessenden razvil amplitudno modulacijo, ki je omogočila prenos zvoka po radijskih signalih. Za ta namen je potreboval generator sinusnega signala, ki ga je izdelal Ernst Alexanderson. Leta 1906 je prenašal glasbo, ki jo je poslušalo več telegrafskih operaterjev. Ta prenos velja za prvi pravi radijski prenos v zgodovini. Po prvi svetovni vojni je postal dostopen preprost detektorski sprejemnik, sestavljen iz antene, tuljave za uglasitev na želeno frekvenco, polprevodniškega kristala za diodno demodulacijo ter slušalk za poslušanje. Gre za »enouporabniško« napravo, saj jo brez ojačevalnika na slušalke lahko naenkrat posluša le en človek. Do leta 1921 je oddajalo radijski signal že osem postaj, do 1925 pa že preko 600. V Sloveniji je začel oddajati Radio Ljubljana leta 1928 – čestitke, kolegi! In naj povzamem legendarnega Janeza Čučka – ostanite še naprej z nami!

Tony Carter

Zapisi v Aktualovem blogu predstavljajo osebno prepričanje avtorja, ki ne izraža nujno mnenja uredništva ter uredniške politike medijske hiše RGL d.o.o., izdajateljice radijskega programa Aktual.